Home > Konut Kredisi > Eşten Muvafakatname Alma Zorunluluğu

Eşten Muvafakatname Alma Zorunluluğu

Yeni medeni kanunun getirdiği yeniliklerden biri de evlilikte edinilen mallarda eşlerin ikisinin de rızasının olması zorunluluğu. Buna göre, evlilik sırasında edinilecek taşınmazlara iki taraf da onay vermeli.

Dolayısıyla konut kredisi kullanacak kişi eğer evliyse, eşinin onayını gösteren muvafakatname almak zorundadır. Mortgage kullanırken muvafakatname almayan kişiler ilerde yaşayacakları bir boşanma durumunda mal paylaşımında zor durumda kalacaktır. Çünkü ev kredisine iki eş de onay vermemiştir, ancak ortada paylaşılması gereken bir ev vardır.

Benzer durum boşanmak üzere olan kişilerde de geçerlidir. Boşanan çiftlerden biri genelde yeni bir ev alma yolunu seçer. Bu yolda ilerlemeyi seçen kişi birikimi yoksa yine genelde konut kredisi kullanma yoluna gidiyor. Ancak boşanma işlemi gerçekleşmeden edinilecek gayrimenkulde iki tarafın da hak sahibi olduğunu çoğunlukla çiftler bilmez.

Boşanarak her şeydeki ortaklıklarını bitirmek isteyen kişiler bu sefer ipotekli evlerini satma yoluna gitmek durumunda kalıyor. Ev kredisi kullanmadan önce yasal yükümlülükleri bilmemenin sonucu bazen pahalıya mal olabiliyor. Konut kredisi ile ilgili haberleri sitemizden takip ederek bu tarz durumlara düşmekten kurtulabilirsiniz.

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: